Kalendarium

Środa, 2019-01-23

Imieniny: Fernandy, Jana

Statystyki

  • Odwiedziny: 267178
  • Do końca roku: 342 dni
  • Do wakacji: 149 dni

OWOCE i WARZYWA W SZKOLE

Owoce i warzywa w szkole  

czytaj więcej

Od kilku lat uczestniczymy w programie  organizowanym przez Agencję Rynku Rolnego - "Owoce i warzywa w szkole" .

I w tym roku od października  rozpoczniemy realizację projektu.

Uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziały przedszkolnego -5 i 6 latki bezpłatnie otrzymają  owoce , warzywa lub soki.

Projekt będzie trwał do 31 maja 2015r.

 

 

Program „Owoce i warzywa w szkole” jest kontynuacją programu „Owoce w szkole” realizowanego w latach szkolnych 2009/2010 – 2013/2014.

 

Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

 

W Polsce program skierowany jest do 1 389 600 dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz dzieci klas I-III.

 

Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%), a całkowity budżet programu w roku szkolnym 2014/2015 wynosi ok. 23,3 mln EUR (96,8 mln PLN).

 

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2,3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

 

Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, w przypadku gdy samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.

 czytaj więcej

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

                                                                                                                           

 

 

...................................................................

Realizacja projektu w naszej szkole

     Wspólne, zdrowe,  drugie śniadanie odbywa się codziennie w oddziale przedszkolnym i w klasach I-III. Po ciepłej herbatce i zdrowych kanapkach zajadamy smaczne owoce i warzywa.